Jak zwiększyliśmy liczbę przekierowań z bloga firmowego na strony ofert o 40%? Case study Stena Line

Czy prowadzenie bloga na stronie e-commerce’u może przyciągać nowych klientów, a w konsekwencji także sprzedawać? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Sprawdź nasz case, w którym wykorzystaliśmy bloga do wzbudzenia zainteresowania ofertą marki Stena Line!

Od czego się zaczęło?

Stena Line to marka, której w województwie pomorskim nie trzeba nikomu przedstawiać. Zależało nam, aby dotrzeć z ofertą brandu szerzej, do potencjalnych klientów z całej Polski i zainspirować ich do podróży promami. 

Naszym celem było zwiększenie liczby realnych czytelników bloga oraz przekierowanie ruchu na stronę z ofertą marki. 

Co zrobiliśmy? 

Zadbaliśmy o dwa pierwsze etapy lejka sprzedażowego. Rozpoczęliśmy działania od budowania świadomości marki (etap 1), a następnie zadbaliśmy o obecność na etapie rozważania oferty (etap 2). 

Uproszczony lejek sprzedażowy. Materiały własne.

W praktyce:

  • Zbadaliśmy rynek i przeanalizowaliśmy działania podobnych firm na rynku 
  • Zarekomendowaliśmy nowe podejście do conentu blogowego oraz zbudowaliśmy koncepcję wpisów tematycznych
  • Artykuły promowaliśmy w formie reklam natywnych, targetowanych według zainteresowań oraz geografii
  • Z pozyskanego ruchu utworzyliśmy dedykowane grupy remarketingowe
  • Osoby, które wykazały zainteresowanie treściami na blogu, otrzymywały oferty Stena Line dopasowane do ich preferencji. 

Co osiągnęliśmy? 

Ustalone na początku współpracy cele osiągnęliśmy, notując świetne wskaźniki kampanii. Dzięki naszym działaniom podwoiła się liczba czytelników bloga „Stenariusz Podróży”.

W efekcie prowadzonych działań 52% ruchu na blogu pochodziło z kampanii, a średni koszt klika wyniósł 56 groszy. 

Czy pozyskany w kampanii ruch był wartościowy, a użytkownicy zaangażowani? Zdecydowanie! Aż 35% nowych czytelników bloga wykazało aktywność polegającą na przeczytaniu całego artykułu, a liczba osób przekierowanych z bloga na strony ofert wzrosła o 41% w stosunku do poprzedniego roku. 

ROAS (średnia wartość koszyka/koszt transakcji dokonanej przez osobę, która miała styczność z kampanią – CPA) wyniósł 660%.

Efekty: Rozważanie
0,31% CTR w kampanii remarketingowej po wizycie na blogu
+41% r/r Czytelników bloga przekierowanych na strony ofert
Efekty: Geografia
Udział wizyt spoza województwa pomorskiego wyniósł 93% (kampania) vs 77% (cały ruch)

Protip od specjalisty: rola contentu

Rośnie znaczenie i rola content marketingu – według prognoz, w 2023 roku 51% firm B2C i aż 66% firm B2B zwiększy swoje nakłady na marketing treści*. Co to oznacza? Zainwestuj w budowę strategii contentowej, bo stanie się ona jednym z kluczowych obszarów komunikacji brandów.

Jak to zrobić? 

  • Zacznij od zdefiniowania celów i dobrania do ich odpowiednich KPI 
  • Przeanalizuj działania contentowe konkurencji – zwróć uwagę na tematykę, formaty i kanały. Spróbuj ocenić, co się sprawdza (np. na podstawie interakcji).
  • Przeanalizuj swoje dotychczasowe działania. Sprawdź, czy są zgodne ze strategią marki i komunikacji.
  • Poznaj i zdefiniuj swoich odbiorców na bazie danych, które posiadasz. Możesz też zlecić zewnętrze badania, które pozwolą jeszcze lepiej poznać odbiorców Twoich treści.
  • Zebrane informacje pozwolą Ci na określenie głównej narracji, wokół której będzie budowany content, kontekstów komunikacji oraz kluczowych wytycznych (zapoznaj się z kilkoma cennymi wskazówkami).

*Źródła: The top 5 B2C marketing trends of 2023, Hubspot 2022, dostępny na blog.hubspot.com  i B2B Content marketing. Benchmarks, budgets and trend, Insights for 2022.

Case study zostało opublikowane w “Casebook E-commerce” wydanym przez IAB.

Czytaj także

Zrób krok wstecz, aby skuteczniej sprzedawać w soc... Prawie połowa zakupów online w Polsce dokonywana jest przy pomocy mediów społecznościowych . Chciałbyś sprzedawać więcej za pomocą tych kanałów? Słus...
5 trendów w digital marketingu, na które warto mie... Za nami bardzo specyficzny pod wieloma względami rok. Masowy wzrost liczby e-commerce'ów wpłynął na wiekszą konkurencję w sieci i przełożył się na wi...
Działania organiczne nie mają sensu? Nie tutaj! Sp... Post organiczny, który osiąga duże zasięgi? To połączenie już dawno nie działa tak, jak na początku funkcjonowania mediów społecznościowych. Duże pla...